A politikus arról beszélt, hogy sokan, akik liberális gondolkodásúak, a haladást tévesen összekeverik a másolással és úgy vélik, az jelenti egy ország számára az előrelépést, ha a tőlünk nyugatra lévő példákat egy az egyben lemásoljuk. "Mi pedig úgy gondoljuk, hogy ez állandó lemaradást fog jelenteni, hiszen a másoló az eredetihez képest mindig lemaradásban van" - fogalmazott.
 
Mint mondta, a nemzeti karakter erősítését szolgálják azok a tematikus kulturális pályázatok is, amelyek az év elején a társasági adókedvezmény (tao) rendszerét váltották fel. Az új rendszer sikeres, több pályázat esetében is meg kellett emelni a keretösszeget a nagy érdeklődés miatt - tette hozzá
 
Rétvári Bence ezek közül kiemelte a családbarát előadóművészeti pályázatot, amellyel a családoknak színházi élményt nyújtó programokat támogatnak. Mint mondta, ez a program olyan népszerű volt, hogy az eredeti négyszeresére kellett emelniük a keretösszeget. Az államtitkár beszélt még A történelem dicső pillanatai című pályázatról is, ahol szintén az eredeti összeg kétharmadával emelték meg a keretet. Hangsúlyozta: ez a pályázat a magyar történelem legdicsőbb pillanatait feldolgozó művészeti programokat támogatja és azért fontos, mert ahhoz, hogy a jövőnket sikeresen tudjuk tervezni, mindeninek ismernie kell múltunkat, nemzeti identitásunkat.